Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi

Adını çok fazla duyurmayan meslekler arasında yer alan asbest söküm uzmanlığı temelde insanların yararına en iyi olan meslekler arasındadır. Asbest söküm uzmanlığı eğitimi alınarak bu alanda kariyer düşünen kişiler iyi bir başlangıç da yapmış olur.

Kanserojen maddelerin başta kentsel dönüşümler üzerinde sökülüp atılması için gerek duyulan bu meslek insan sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Asbest söküm uzmanlığı dalında kişiler insanların hayatına olumsuz yönde etki yapacak olan kanserojen maddelerin söküm işlemleri gerçekleştirilir.

Asbest Söküm Uzmanı Görevleri - Nida OSGB

Belediyeler ya da çeşitli kurumlar tarafından görevlendirilen asbest söküm uzmanları çevre düzenlemelerine de katılmaktadır. Çevrede görülen pis, atık ve buna benzer daha birçok ürünün sökülerek doğadan uzaklaştırılması için asbest söküm uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Asbest Söküm Uzmanlığı Sınavı

Asbest söküm uzmanı olmak isteyenler bu alanda eğitimler görmelidir. Eğitim süreçlerini iyi tamamlayan kişiler, akabinde asbest söküm uzmanlığı sınavı kapsamında da başarılı olmalıdır. Çeşitli OSGB firmalarınca bu alanda eğitimler verilmektedir.

Eğitim ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösterse de ortalama 1500 TL eğitim ücretine tabi olan bu uzmanlıkta başarılı olmak için sınavın da geçilmesi gerekmektedir. Asbest söküm uzmanlığı sınavı, asbest söküm uzmanlığı eğitim sürecinin ardından verilerek kişilerin bu alanda meslek edinmeleri de sağlanır.

Asbest Söküm Uzmanı Belgesi - Nida OSGB

Asbest Söküm Uzmanı Belgesi

Çevre ve Şehircilik bakanlığınca mutlaka önem verilmesi gereken ve bu alanda da çalışmaların olduğu asbest söküm uzmanları çeşitli kollarda faaliyetlerini sürdürmektedir. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen atık maddelerin doğadan sökülüp atılması için faaliyetlerini sürdüren asbest uzmanları, asbest söküm uzmanı belgesi için de taleplerini oluşturmalıdır.

Asbest söküm uzmanları genel kapsamda doğa üzerinde, özellikle de hafriyat bölgelerindeki atıkların azaltılması için çalışmalar sürdürmektedir. Asbest söküm uzmanları tarafından yürütülen faaliyetler eşliğinde de yine doğada yer alan atıklar, pislikler temizlenmekte, sökülmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği şirketleri tarafından da değerlendirilen asbest söküm uzmanları çeşitli risk değerlendirmelerinde de bulunurlar. Yıkım, tamir, temizlik ve benzeri birçok işleri yapan asbest söküm uzmanlarının çeşitli eğitimlere de katılarak belgelere sahip olması gerekmektedir.

Çeşitli birçok eğitim kurumu tarafından ele alınan asbest söküm uzmanı eğitimine katılan kişiler eğitim neticesinde sınavlara da katılır. Bu sınavlardan başarıyla geçen kişiler ise asbest söküm uzmanı belgesi almaya hak kazanır.

Asbest Söküm Uzmanı Görevleri

Asbest söküm uzmanı görevleri kapsamında birçok görevden söz etmek mümkündür. Geçtiğimiz dönemler kapsamında inşaat sektörleri üzerinde fazlasıyla rastlanan asbest maddeleri insanlara kanser dahil olmak üzere çeşitli zararlara sebebiyet vermektedir.

Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi - Nida OSGB

Asbest mineralli malzemelerin insanlara fazlasıyla zarar verdiği de bilinmektedir. Bu kapsamda geçmiş dönemlerden bu zamanlara kadar varlığını sürdüren bu gibi malzemelerin sökülüp atılması için asbest uzmanlarına ihtiyaç duyulur. 

Asbest söküm uzmanları, söküm yapılacak yapılar ve taşıtlar üzerinde asbest maddelerini tespit etmektedir. Bu tespit edilen ürünler üzerinde asbest raporu da hazırlayan kişilerin söküm yöntemlerini de ele alması gerekmektedir. Asbest maddelerinin bulunduğu yerlerden sökülerek atılmasıyla birlikte diğer çalışanlara da önderlik yapmaktadır.

Asbest söküm uzmanlığı eğitimi alınarak bu alandaki eksikliklerin son derece iyi biçimde kapatılması da gerekmektedir. Eğitim sürecinde alınacak temel bilgiler ile birlikte kişiler asbest uzmanı olarak görev yapacak kişiler ülkemiz kapsamınca yer alan ve insanların sağlığına zarar veren birçok yapıyı da engelleyecektir. Sizler de bu tarz eğitimlere girerek iş güvenliği uzmanlığı kapsamında da değerlendirilebilecek asbest uzmanlığı için adımınızı atabilirsiniz.

Güncel Haberler

  • Fax: 0 (216) 353 99 50

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.