Patlamadan Korunma Dökümanı

İşyerinde bulunan personelin olası bir patlama konusunda yapacaklarını ve patlama meydana gelmemesi adına önleyici uygulamaların tamamına patlamadan korunma dokümanı adı verilir.

Patlamalardan korunma dökümanı personellerin sağlık ve güvenliğini esas almaktadır. ATEX sertifikası iş yerleri içerisinde parlayıcı ve kolay yanıcı ortamlar bulunan ürünler için alınan uluslararası bir sertifikadır. Patlayıcı Atmosferler isminde bulunan ATEX patlayıcı, parlayıcı ya da kolay yanıcı ortamlar içerisinde kullanılacak olan ürünlere ve üretimin yapıldığı alanların güvenliği için sertifikalandırma uygulamasıdır. Bu uygulama üreticilerin üst seviyede önem göstermesi gerektiği kritik süreçlerden biridir.

Neden Patlamadan Korunma Dokumani Yaptirmaliyiz
Patlamadan Korunma Dokumani Egitimi 2019
Patlamadan Korunma Dokumani Anadolu Yakasi
Patlamadan Korunma Dokumani Fiyat
Patlamadan Korunma Dokumani Hazirlama
Patlamadan Korunma Dokumani Hizmeti

Patlamadan Korunma Dökümanı Eğitimi

Patlamadan korunma dökümanı eğitimi süresi iki gün olarak yer alıp tamamen uygulamalı soru çözümü, hesaplama ve kullanılan ekipmanların uygunluğunun oluşturulması konusunda uzmanlaşmaya yönelik eğitim programlarıdır.

Eğitimin içeriği;

  • Patlama sorunlarından korunma dokümanının devamlılığının sağlanması
  • Güvenlik Yönetim sistemlerinin doğru entegrasyonu
  • Dokümanların izlenmesi ve denetlenmesi
  • Ex-proof malzeme seçimi
  • Patlayıcı alanlar üzerinde kullanılmak istenen teçhizat seçimi
  • Çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi
  • Geçmiş kazalardan ders çıkarma

Endüstriyel tesis yönetimi konusunda uzman olan eğitici kadromuzun verdiği hizmetler ile çalıştığınız tesislerde patlamadan korunma dokümanı hazırlanmaktadır. Bu eğitim kapsamında sizde gerekli hesaplamaları yapabilir düzeye gelebilirsiniz.

Kurs merkezimizde kursiyerlerimize sunulan Patlamadan Korunma Dokümanı eğitimi kapsamı içerisinde, mevzuatlara uygun şekilde patlamadan korunma taslak uygulamaları ve örneklerinden yararlanıyoruz. Bu uygulamalar ile beraber kursiyerler dokümanı hazırlamayı öğrenecek ve işletmeniz içerisinde yasal mevzuat koşullarını en iyi şekilde karşılayan, standartların belirlendiği çerçevede hazırlık yapabileceksiniz.

Patlamadan Korunma Dokumani Is Sagligi
Patlamadan Korunma Dokumani Istanbul
Patlamadan Korunma Dokumani Kim Hazirlar
Patlamadan Korunma Dokumani Nasil Hazirlanir
Patlamadan Korunma Dokumani Nedir
Patlamadan Korunma Dokumani Yaptirma Zorunlulugu

Patlamadan Korunma Dökümanı Yönetmelik

Patlamadan korunma dökümanı yönetmelik gereğince patlama potansiyeli bulunan işyerleri “Patlamadan Korunma Dokümanı” hazırlanması gerekir. Kanuna göre yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı kimyasalların yer aldığı tüm alanlarda hesaplamaların yapılması gerekir. Merkezimiz Patlamadan Korunma Dokümanı (PKD) konusunda yapmış yönetmeliğe uygun bir hizmet vermektedir. Yönetmelik kapsamında;

İşyerinde kullanılacak olan tüm Malzeme Güvenlik Bilgi Formu incelenmekte yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı özellikteki kimyasallar belirlenmektedir.

Belirlenen kimyasal koşullara göre gerekli standartları kullanılarak bölge hesaplamaları yapılır.

Bölge haritaları oluşturularak, Patlamadan Korunma dokümanları oluşturulur.

Bölge içerisinde kalan Exproof ekipman uygunluğu denetlenir.

neden patlamadan korunma dokumani yaptirmaliyiz

Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama

Firmamız Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlama konusu iş yerleri tarafından talep edilmesi halinde en uygun dokümanları çıkartmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına girmiş olan ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali yer alan işyerlerinde Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması gerekir. İşyerlerinde ortaya çıkabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanları korumak için ATEX 137 yönetmeliği yer almaktadır. Patlayıcı ortamların söz konusu olabileceği tüm iş yerleri bu yönetmeliğin gereklerini tam olarak karşılamalı ve işyerindeki çalışanların sağlık ve emniyetini güvence altına almaları gerekir.

OSGB firmalarının düzenlemesine yardımcı olan patlamadan korunma dokümanı fiyatları koşullara göre belirlenmektedir. İnternet adresleri üzerinde genelde fiyat konusunda bilgi yer almamaktadır. Bunun nedeni ise müşteri ile birebir olarak iletişim kurulmasıdır. İş güvenliği konusunda hizmet veren OSGB firmaları İşyerinin yapacağı görevlendirmeden sorumlu uzmanlardan oluşmaktadır.

ATEX 137 yönetmeliğine göre güvenlik muayene uygulamalarının detaylı olarak yapılması gerekir. Bu yönetmeliğe göre muayenesi yapılacak olan işyerleri için, eğer yönetmeliğe uygunlukları tam olarak tespit edilmesi durumunda ATEX 137 uygunluk raporu verilmektedir. Patlamadan korunma dokümanı yenileme konusunda tam bir süre belirtilmese de işyerlerinde, ekipmanlarında ya da organizasyonda değişim, tadilat ve genişleme olduğu durumlarda mutlaka güncellenmesi gerekir. Bu şekilde yapılacak güncelleme dokümanlarının yenilenmesi anlamına gelmektedir. Patlama durumunda aniden oluşan ve insan sağlığını direkt olarak tehlikelere karşı önlemlerin alınması için bu rapor hayati bir konudur.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.