İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi (Bilinmesi Gerekenler)

Günümüzde çeşitli iş sahalarında ihtiyaç duyulan meslek dallarından biri de iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıdır. Bu kapsamda özellikle de şantiyeler, endüstriyel alanlar, sanayi bölgeleri ve daha birçok tehlikeli iş alanlarında çalışanların sağlık ve güvenliklerinin daha önemle takip edilmesi gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği nedir ve önemi noktasında aslında bu tarz alanlardaki faaliyetler dikkate alınabilir. Çünkü iş sağlığı ve güvenliği, iş sahasındaki gerekli tedbirlerin alınarak çeşitli kazaların önlenmesi ve neticesinde de çalışan sağlıklarının da kontrol altına alınmasıdır.

İş Sağlığı ve Güvenlik Önlemleri Kapsamı

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir? Ne Değildir?

İş sağlığı ve güvenliği nedir sorusu en çok sorulan ve cevaplanması istenen soruların başında gelmektedir. Sizler de iş sağlığı ve güvenliği kapsamında özellikle de tehlikelere karşı alınan önlemler olduğunu bilerek hareket etmeli, çalışan sağlıklarının daha güvende tutulmasının da bilincinde olmalısınız. Bu kapsamda çok fazla faaliyetlerde bulunan iş sağlığı ve güvenlik uzmanlarının da şantiyeler, firma sahipleri ve yöneticiler tarafından desteklenmesi gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir? Ne Değildir?

Özellikle de inşaat alanları gibi tehlikelerin yüksek olabileceği ve felaket olasılığının da yine yüksek olduğu alanlarda kişilerin güvenlik önlemleri alması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenlik uzmanları tam da bu noktada devreye girerek hem kişilere ekstra eğitimler vermekte hem de neticesinde onların bilgili olunması noktasında da katkılar sunmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenlik Önlemleri Kapsamı

İş sağlığı ve güvenlik önlemleri kapsamında ilk olarak kişilerin bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle de çok büyük sanayi bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan firmaların, kurumların çalışanlarına olan sorumluluklarından biri de güvenliklerini sağlamalarıdır. Sizler de kurumsal firma olarak işlemlerinizi daha iyi biçimde devam ettirmek adına iş sağlığı ve güvenlik uzmanları ile bir araya gelmeli, toplantılar sunmalı, neticesinde de gerekli önlemlerin de alınması gerekmektedir. Çevre kontrolünün yapılması, risk analizlerinin gerçekleştirilmesi ve oluşabilecek risklere karşı tüm önlemlerin alınması iş sağlığı ve güvenliği uzmanları kontrolünce olması da gerekmektedir. Ayrıca yine iş şantiyelerinde çalışan kişilerin eğitimler de alarak bilinçlendirilmesi en önemli kozlardan biri olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir ve Önemi

İSG Uzmanı Neler Yapmalı Temel Konuları

İSG uzmanı neler yapmalı konusunda aslında temel konular çalışanların maksimum düzeyde bilgilendirilmesi, bilinçlerinin artırılması ve çevresel kontrolün de artarak oluşabilecek risklere karşı önlemlerin alınmasıdır. Tüm bunlarla birlikte şantiye ya da iş sahasının konumuna göre de tüm risk analizlerinin gerçekleştirilerek bu analizler üzerinden iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çeşitli önlemler alması da gerekmektedir. Firma sahipleri ve yöneticilerinin iş sağlığı ve güvenlik uzmanları ile bir araya gelerek iş planı yapmalarında da yarar vardır.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.