İşletme Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi? (Gerekli Şartlar)

Son dönemlerde fazlasıyla rağbet gören ve bu anlamda da özellikle artan ihtiyaçlar neticesinde gerek büyük iş sahalarında gerek çeşitli firmalarda gerekse de sanayi, endüstri gibi iş sektörlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına büyük görevler düşmektedir. İş kazalarına yönelik araştırmaları yaparak firmadaki, çalışma alanındaki riskleri minimum seviyeye düşürmek ve çalışan sağlığını da korumak iş güvenliği uzmanlarının ilk önem verdiği konulardan biridir.

İşletme Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olurmu?

 

Bu noktada en çok sorulan sorulardan biri de iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümü dışındaki bölümlerden mezun olan kişilerin de bu mesleği yapıp yapamama durumudur. Bu noktada işletme mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir mi sorusu da gündemdedir. 4 yıllık lisans programı olan ve bu bölümü başarıyla bitirerek mezun olan kişilerin iş güvenliği uzmanı olma gibi bir durumu söz konusu değildir. İşletme kapsamında mezun olması gereken kişilerin işletme mühendisliğinden mezun olduktan sonra ancak iş güvenliği uzmanı olabilecekleri de bilinmektedir.

İşletme Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi? (Gerekli Şartlar)

İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları

İş güvenliği uzmanı olma şartları da yine çok fazla karşımıza çıkan temel şeylerden biridir. Buna göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümünden mezun olarak iş hayatına atılan kişilerin bu alanda aktif çalışmalarını sürdürdükleri de bilinmektedir. Okulunu okuyarak mezun olan kişilerin yanı sıra dışarıdan eğitim kurslarına giderek ya da sertifika almaya hak kazanarak da yine kişiler iş güvenliği uzmanı olabilir. Çok farklı yollardan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmalarına devam etmesi ve bu  alanda para da kazanarak çeşitli yardımlarda bulunması da yine ihtimaller arasındadır. Sizler de kariyerinizi iş güvenliği uzmanı olarak devam ettirmek istiyorsanız ilgili bölümlerden mezun olmanız ya da çeşitli eğitim kursları ile birlikte gerekli sertifikaları alırsanız bu mesleği icra edebilirsiniz.

İşletme Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı Kimler Olabilir

İş güvenliği uzmanı kimler olabilir sorusu da yine en çok sorulan sorular arasındadır. Çünkü günümüzdeki en çok ihtiyaç olan sektörlerin başında gelen iş sağlığı ve güvenliği alanında işçi alımı yüksek olup bu noktada da yine artan bir ihtiyaç söz konusudur. Bu anlamda özellikle de kişilerin mühendislik, mimarlık ya da direkt olarak iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bu tarz bölümlerden mezun olmayan ancak bu dalda kariyer yapmak isteyenlerin de yine gerekli eğitim kurslarına katılarak sertifikalar, belgeler alması gerekmektedir. Aksi durumda kişiler istediği meslek olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığında ilerleyemez olup istediği hedefleri de gerçekleştiremez.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.