Yüksekte Çalışma Ekipmanları (Tüm Araç Bilgileri)

Bazı işyerlerinde çalışma şartları gereği yüksekte iş yapmaları gerekmektedir. Özellikle yüksek binaların yapılması, elektrik sistemleri düzenlenmesi gibi pek çok alanda işçilerin yüksek alanda çalışması gerekiyor. Yüksek yerde çalışmak ise işin tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir. Hatta elektrik ile ilgili olan ve aynı zamanda yükseklik içeren işyerleri çok tehlikeli iş alanı adı altında kayıt edilmektedir. Yüksek alanlarda çalışan kişiler yüksek çalışma ekipmanları kullanmak zorundadırlar. Yüksek çalışma ekipmanlarının başında emniyet kemerleri gelmektedir. Çalışan işçilerin belirli bölgelerden bu emniyet kemeri ile bağlanarak koruma altına alınması herhangi bir düşmenin önüne geçmektedir. Geri sarımlı düşüş durdurucu yine işçilerin herhangi bir sebepten dolayı düşmesini engelleyecek şekilde dizayn edilmektedir. Ayrıca, yaşam halatları, tripod, lanyart, Halat Kanca, halat tutucu gibi pek çok farklı ekipman bulunmaktadır. Bunun dışında şok emicili lanyard setlerde yine yüksekte çalışma ekipmanları arasında sayılabilmektedir.

Yüksekte Çalışma Ekipmanları (Tüm Araç Bilgileri)
Yüksekte Çalışma Risk Analizi
Yüksekte Çalışma İş Kazaları
Yüksekte Çalışma Güvenliği
Yüksekte Çalışma İş Güvenliği
Yüksekte Çalışma Nasıl Olmalıdır?
Yüksekte Çalışma Nasıl Yapılmalıdır?
Yüksekte Çalışma Ekipmanları Ne Zaman Kontrol Edilmelidir?

Yüksekte Çalışma Ekipmanları Ne Zaman Kontrol Edilmelidir?

Yükseklikte yapılan işlerin ciddi tehlike arz ettiğinden bahsettik. Bu sebeple bu alanda kullanılan yüksekte çalışma ekipmanlarının düzenli aralıklarla kontrolünün yapılması gerekmektedir. Yüksekte çalışmada kullanılan bütün ekipmanların kontrolü için eğitim almış kişiler görevlendirilir. İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri de yine bu ekipmanların kontrolünü sağlayabilmektedir. Periyodik olarak bu kontrollerin yapılması, ayrıca bakımlarının nasıl yapılacağını ile ilgili çalışmaların yapılması, yükseklik ekipmanlarının hazırlanması gibi pek çok konuda bilgi sahibi kişiler bunların kontrollerini gerçekleştirmek zorundadır. Bazı yüksekte çalışma ekipmanlarının bazı kullanım sureleri bulunmaktadır. Ekipmanları kontrol eden kişiler bu süreler ile ilgili olarak uyarılarda yapmak zorundadır.

Yüksekte Çalışma Ekipmanları

Yüksekte Çalışma Risk Analizi

Herhangi bir işyerinin çalışmaları için risk analizini yapması gerekmektedir. Çünkü risk analizi yapılması bu işle ilgili olarak bazı önlemlerin alınabilmesi anlamına gelmektedir. Devlette özellikle yüksekte çalışma risk analizinin yapılması zorunlu sunulmaktadır. Çünkü yüksekte çalışma risk analizi sayesinde iş güvenliği uzmanı ve bu işin başında olan kişilerin vermiş oldukları kararlar konusunda ne kadar farkında oldukları ile ilgili bir rapor hazırlanmaktadır. Yüksekte çalışma risk analizi için muhakkak bazı eğitimlerden geçmek gerekmektedir. Yüksekte çalışma risk analizini yapabilmek için bu eğitimin alınmasını zorunlu olması bu konuda daha başarılı olmayı sağlamaktadır. Yüksekte çalışma risk analizinin yapılması kişilerin birbirlerini kontrol etmesi sağlandığı için de oldukça önemlidir. Herhangi yaşanan bir kazadan sonra muhakkak yüksekte çalışma risk analizi raporu talep edilmektedir. Yüksekte çalışmanın sonucu yaşanan kazada hak iddia edebilmek için muhakkak bu belgenin hazırlanması gerekir. İnsan hayatının her şeyden önemli olduğunu bilen işletmeler ve resmi olarak çalışan tüm kurumlar yüksekte çalışma risk analiz raporunun muhakkak hazır bulundurur.

Yüksekte Çalışma İş Kazaları

Yüksekte çalışma gerçekleştirilirken karşımıza farklı birçok kaza türü çıkabilir. Bunlardan en önemlisi tabii ki de o yükseklikten düşmektedir. Bunun dışında yüksekte yapılan iş ile ilgili olarak da bazı iş kazalarının yaşanabilmesi mümkündür. Bu sebeple bu alanla ilgili muhakkak ayrı bir çalışma düzenlenmesi ve ekipmanların doğru zamanlarda kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışacak olan işçilerin yüksekte çalışma ekipmanlarını kullanma konusunda daha da ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi önemlidir. Aksi takdirde ekipmanın sağlayacağı fayda yerine çok ciddi, dönüşü olmayan zararlar ortaya çıkabilir. Tüm bu düzenlemelerin yapılmasının ardından gerçekleşen iş kazaları olursa da adli süreçte firmanın zarar görmeyeceği açıktır. İş ve İşçi güvenliğini düşünerek çalışma şartları oluşturan bütün firmalar yaşanabilecek üzücü olayda iş kazalarını en aza indirgemiş bulunmaktadır.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.