OSGB Belgesi Nasıl Alınır? (Nedir? Nereden Alınır? Görevleri Nelerdir?)

OSGB belgesini almak isteyen kişilerin bazı ayrıntıları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlardan önce mevzuatla ilgili olarak gerekli olan hükümlere uygunluk sağlamak birinci görevdir. Daha sonrasında bakanlık tarafından belirlenen bazı belgeler ile ilgili ödemelerin yapılması OSGB belgesi alabilmek için önemli bir adımdır. OSGB belgesi belirli bir dönem geçerlidir. Bu dönemin geçmesinin ardından belgenin yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde belge askıya alınıp daha sonrasında ise iptal edilebilir.  OSGB belgesini alabilmek için işletmeler gerekli olan kurumlara istenilen belgeleri hazır ederek başvuru yapabilir.

OSGB Belgesi Nasıl Alınır?
OSGB Belgesi Nasıl Alınır İstanbul
OSGB Belgesi Nereden Alınır?
OSGB Belgesi Nereden Alınır İstanbul
OSGB Firmaları Ne İş Yapar?
OSGB Firmaları Ne İş Yapar? İstanbul
OSGB Firmalarının En Önemli Görevleri
OSGB Firmalarının Görevleri Nelerdir?

OSGB Nedir?

OSGB son dönemlerde adını sıklıkla duymuş olduğumuz ortak sağlık ve güvenlik birimine verilen kısaltma isimdir. Bu birim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Bu birim iş yerlerinde sağlık, güvenlik gibi pek çok alanla ilgili mevzuatın gerekliliklerini yapmak üzere kurulmuştur. Özellikle çalışan personellerin hem sağlık hem iş güvenliği açısından bütün sorumluluklarının takip edilebilmesi için OSGB yetkisi almış olan firmalar ile çalışmak önemlidir. OSGB tamamen resmi olarak devlet takibini alacak şekilde resmi bir hizmet vermektedir. E devlet üzerinden yapılan işlemler ile her şey devlet tarafından kolayca takip ediliyor.

OSGB Belgesi Nereden Alınır?

OSGB belgesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu Bakanlığın gerekli olan genel müdürlüğünce başvurular hazırlanan belgeler ve ödenen ücretler ile gerçekleştirilir. Gerçekleştiren bu başvurunun ardından müdürlük eğer gerekli görüyor ise başvuruyu kabul ederek firmanın yetkisini onaylar. Böylelikle OSGB belgesi alan işletmeler diğer firmalar ile çalışarak iş güvenliği ve iş sağlığı açısından gerekli olan bütün adımları mevzuata göre düzenleyerek işlemleri gerçekleştirilir. OSGB belgesi alabilmek için gerekli olan uygunluklar ile ilgili olarak ayrıntıları da yine bakanlık resmi sayfadan bulup buna göre hazırlıkları tamamlayabilirsiniz.

OSGB Belgesi Nasıl Alınır? (Nedir? Nereden Alınır? Görevleri Nelerdir?)

OSGB Firmaları Ne iş Yapar?

OSGB firmaları Çalışma Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olan firmalardır. Bu firmalar iş güvenliği uzmanı, işyeri hemşiresi, işyeri hekimi gibi hizmetlere sahip olan firmalara bu gereklilikleri yapması konusunda görevlendirilmiştir.  OSGB ve hizmet alacak olan firma kendi aralarında bir sözleşme yapmak zorundadır. Daha sonrasında OSGB yetkisine sahip olan firma çalıştırmış olduğu personellerine hizmet olacak firmada görevlendirmek üzere e-devlet de girişlerini yapar. Yapılan işlemlerin tamamen resmi olabilmesi için girişler e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Yapılan bu girişin ardından hizmet alacak olan firma bu personelin onayını gerçekleştirir ve resmi olarak bu işlem başlar. Devletin gözünde de resmi olarak işlem başladığı için daha sonrasında iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri de buradan alınmaya devam eder.

OSGB Firmalarının Görevleri Nelerdir?

OSGB firmaların en önemli görevlerinden bir tanesi personellerin takibini yapmasıdır. Personelin takibinin yapılması demek ise iş yeri ile ilgili ciddi bir sorumluluk almak anlamına gelmektedir. OSGB yetkisi ile alınan görev tüm ekibe aynı sorumlulukta verilir. Yaptıkları görevlerin başında iş güvenliği düşünülür, eğitim verme, risk analizi yapma, yıllık eğitim ve çalışma planlarının yapılması, devamlı olarak saha gözetiminin denetlenmesi, uygunsuzluk var ise bunun belirlenmesi ve gerekli yerlere bildirilmesi, acil durumlar için eylem planlarının yapılması görevlerini sıralayabiliriz. OSGB’nin iş sağlığı açısından görevlerine bakacak olursak eğer iş yerine yeni bir eleman alınacaksa muhakkak bunun giriş muayenelerinin yapılması takip edilir. Risk analizi yapılır. Personele iş sağlığı eğitimi verilir. İş yeni veya gerekliliği gibi bazı durumlar var ise bunlarla ilgili personel bilgilendirilir ve gereklilikler belirtilir. Ayrıca çalışanlara belirli periyotlar ile sağlık kontrolü yapmak da OSGB’nin görevleri arasındadır.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.