İş Güvenliği Gözlüğü Özellikleri Nasıl Olmalı?

Bazı çok tehlikeli ve tehlikeli iş sınıflarında işlerin daha güvenilir biçimde ilerlemesi açısından çalışanlar dahil koruyucu gözlüklerini takmaları gerekir. İnsan sağlığının bu gibi tehlikeli sınıflarda daha fazla korunarak hem güvenliğin sağlanması hem de insan canının korunması amaçlanmıştır. Buna göre iş güvenliği gözlüğü özelliklerinin şunları kapsaması gerekmektedir:

İş Güvenliği Gözlüğü Özellikleri - Nida OSGB

  • Darbelere karşı koruma,
  • Likit sıçramalara, toz, gaz, erimiş metal ya da yüksek sıcaklığa karşı koruma,
  • UV ışınları, radyasyon ve elektrik arklarına karşı koruma,
  • Laser ışınlarına karşı koruma
  • Ekranlı araçlara karşı koruma

Bu gibi özelliklere sahip olan iş güvenliği gözlüklerinin kişileri çeşitli risklere göre daha fazla korudukları da bilinmektedir. Bu gibi gözlüklerin çalışanlar ve iş güvenliği uzmanları tarafından tercih edilerek fazlasıyla güvenli bir ortamın oluşturulması sağlanmalıdır. Aksi taktirde birçok riskler ve tehlikeler meydana gelerek her türlü olumsuzluk durumu da olabilir.

İş Güvenliği Gözlüğü - Nida OSGB

İş Gözlüğü

İş gözlüğü daha çok sanayi alanlarında, inşaat alanlarında, maden alanlarında ya da fabrika gibi iş alanlarında kullanılması gereken en önemli işçi malzemelerinden biridir. İş gözlüğü çeşitli felaketlere karşı kişileri koruyan en önemli maddelerden biridir.

Özellikle de likit sıçramalar, tozların sıçraması, erimiş metallerin saçılması gibi çeşitli durumlara karşı kişilerin gözlüklerle kendilerini koruması gerekmektedir. Nitekim diğer türlü çalışanlar ve iş güvenliği uzmanları ciddi anlamda sağlıklarına karşı olumsuzluklar da alabilir. Buna göre iş güvenliği uzmanlarının mutlaka önlemler almasında ve çalışanlara da bu alışkanlığı kazandırmasında gerek vardır.

İş Güvenliği Gözlüğü Özellikleri Nasıl Olmalı? - Nida OSGB

Koruyucu Gözlük

Koruyucu gözlük, iş gözlüğü gibi maddelerin çalışanlar ve iş güvenliği uzmanları tarafından bu gibi riskli işlerde fazlasıyla kullanılması, ele alınması kişi sağlıklarının garanti alınmasını da sağlar. Bu anlamda koruyucu gözlükler son derece önemli olup işyeri yetkililerin de bu gibi denetimleri gerçekleştirerek son derece güvenlikleri sağlaması ve çalışan sağlıklarını da kontrol altına almaları da önemli bir yaklaşım olacaktı. Koruyucu gözlükler ile birlikte birçok malzemenin daha kişiler tarafından kullanılması yine iş sağlığı ve güvenliği noktasında profesyonel çözümlerin gerçekleşeceğinin de göstergesidir.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.