Kış Mevsimi İçin İş Güvenliği Önlemleri

İş sektörleri kendi aralarında tehlike sınıflarına göre ayrılabilir. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere ayrılan bu sınıflarda önlemlerin alınarak oluşabilecek her türlü iş kazası da engellenebilir. Nitekim bu kapsamda özellikle de yaz ayları ve kış ayları birbirinden ayrılabilir. Kış mevsimi için iş güvenliği önlemleri kapsamında yapılacak çalışmalar da yine işyerlerindeki kaza riskini en aza indirgeyecektir.

Kış mevsiminin bilindiği üzere çalışma koşullarına olan etkisi bir hayli ağırdır. Buzlanma, donma ve buna benzer daha birçok etken çalışma faaliyetlerini kısıtlaması gibi riskleri de artırmaktadır. Bu risklerin en aza indirgenmesi de yine kişilerin göstereceği reaksiyon ve iş güvenliği uzmanları tarafından alınacak önlemlere bağlıdır.

Kış Mevsimi İçin İş Güvenliği Önlemleri - Nida OSGB

Soğukta Çalışmak

Soğukta çalışmak özellikle de işçi sınıfındaki çalışanların çok fazla risklerle karşı karşıya kalmasını ve neticesinde de iş kazalarının da beraberinde artmasını sağlar. Buna karşın çeşitli birçok önlemin alınması da yine iş sağlığı ve güvenliği tarafından ele alınmalıdır. Bu ele alınacak olan hususlar ise tamamen kişilerin daha rahat, kolay ve hızlı biçimde çalışmalarını sağlayacak türden olmalıdır.

Özellikle de inşaat, sanayi, fabrika ve benzeri gibi alanlarda soğukta çalışmak kişilerin pek çok aleyhine bir durum da söz konusu olacaktır. Buna göre soğukta çalışmak zorunda kalan insanların çeşitli kurallara uymalarında da yarar vardır.

Kış Ayında İSG Önlemleri

İSG önlemleri özellikle de kış şartlarında çalışmakta olan çalışanların daha rahat koşullarda çalışmalarını sağlamak amacıyla ele alınmalıdır. Bu önlemler kapsamında şunların değerlendirilmesinde yarar vardır:

Kış Ayında İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri - Nida OSGB

  • Aydınlatma
  • Islak ve çürüyen alanlar
  • Yağmur suyu
  • Buz ve Kar
  • Soğuk
  • Araç kazaları

Bu gibi sorunların iş güvenliği uzmanları tarafından ele alınıp çözülmesi o iş sektöründe yer alan çalışanların çok daha uygun ve rahat biçimdeki koşullarla çalışmalarını sağlayacaktır. Çalışanların da yine mutlaka dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalara uyulması halinde tüm işlerin daha seri, hızlı ve güvenli biçimde sağlanması da kolay olacaktır. İSG önlemleri kapsamında kış mevsimindeki bu gibi çalışma koşulları daha da idare ettirilebilir hale getirilir.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.