Forklift ile Çalışmalarda İş Güvenliğine Dikkat Etmek

Ülkemizde birçok depo ve sanayi tesisinde sık kullanılan araçlardan biri olan forkliftlerle çalışmak operatörlük gerektirir. Bu aracı kullanmak için belirli bir teknik eğitim alınması, bunun yanı sıra çalışma koşullarına göre iş güvenliği ile ilgili de eğitimler alınması olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Teknik olarak yapılan hatalar nedeniyle kazalar yaşanabilmekte ancak iş güvenliği ile ilgili önlemler alındığı sürece de yaralanmalar veya ölümler engellenmektedir. Bu yüzden forklift ile çalışmalarda iş güvenliğine dikkat etmek önemlidir.

Forklift ile Çalışmalarda İş Güvenliğine Dikkat Etmek - Nida OSGB

Yükleri aktarmak, istiflemek, taşımak, yapılacak işi kolaylaştırmakta ve düzeni sağlamaya yardımcı olmaktadır. İş verimliliğinin artması ve artarken çalışanların da manuel taşımalardan ötürü ergonomik olarak problem yaşamalarının önüne geçmek için forkliftler günümüz endüstrisinde oldukça önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

Forklift kullanmak ilk bakışta kolay görünebilir ancak çeşitli risklerin olduğu yaşanan iş kazalarında tutulan istatistiklerden anlaşılmaktadır. Ortalama bir otomobilden daha ağır olan Forkliftlerde dengeyi sağlamak, yük taşırken uygun teknikleri kullanmak, ağırlık noktasını oluşturmak ve eğimli yerlerde kullanmak ustalık gerektirir. Bu yüzden iş kazalarının yaşanması için yeterli neden oluşabilmektedir.

Forklift Çalışmalarında Yaşanabilecek Kazalar ve Nedenleri

Forklift çalışmalarında yaşanabilecek kazalar ve nedenlerini incelemek, gerekli tedbirlerin alınması için ön koşuldur. Sanılanın aksine forklift ile çalışmak % 100 güvenlik önlemlerinin alınmaması anlamına gelmez. İşyerlerinde her yıl birçok forklift kullanımından kaynaklı iş kazası yaşanmaktadır. Bunda operatör hatası olduğu kadar kaldırılan malzemenin kayması da etken olabilmektedir. Bu yüzden bu kazaların önüne geçmek için nelerin neden olabileceği ile ilgili risk analizleri yapılmalıdır.

Forklift Çalışmalarında Yaşanabilecek Kazalar ve Nedenleri - Nida OSGB

Forkliftler verimlilik ve üretkenliğe sayısız fayda sağlarken, yaşanabilecek tehlikeler ile ilgili risklerin işyerinde fark edilmesi ve kontrol edilmesi hayati önem taşır.  Forklift ile çalışırken ters gidebilecek durumlar oluşabilir. En yaygın tersliklerden bazıları:

 • Operatör hataları
 • Personele çarpma
 • Taşıma sırasında yüklerin düşmesi
 • Yükseltilmiş forklift kolu üzerinden yük düşmesi
 • Depo içi trafik yönetiminin olmamasından kaynaklı çarpışmalar
 • Bakımı yapılmamış arızalı forkliftler
 • Operatörlerin saha kurallarına ve güvenli çalışma talimatlarına uymaması (hız yapılması, emniyet kemeri takmaması, virajlardan önce uyarı sesinin çalınmaması)

İşyerlerinin bu tür riskleri göz önünde bulundurmasının yolu iş güvenliği kapsamında yapılan risk analizi ve değerlendirmesidir. İSG kurulunda alınan kararların çalışanlara tebliğ edilmesi, özellikle forklift operatörlerinin bu tedbirler konusunda eğitim alması birçok olumsuz sonucu önleyebilir.

Forklift ile Çalışmalarda Hangi İş Güvenliği Önlemleri Alınabilir?

Forklift ile çalışmalarda alınabilecek iş güvenliği tedbirleri, İSG uzmanı koordinesine işveren ve çalışanların ortak çalışması ile belirlenir. Sahiplenilen tedbirlere uymak daha kolay olmaktadır. İşyerinde forklift risklerini yönetmenize yardımcı olabilecek bazı etkin İSG önlemleri aşağıda verilmiştir:

Forklift ile Çalışmalarda Hangi İş Güvenliği Önlemleri Alınabilir? - Nida OSGB

 • Forklift çalışma alanında insanların dolaşmasını önlemelisiniz.
 • Trafik yönetim planı oluşturun, forkliftin yürüyeceği yolları ve güvenli çalışma alanlarını oluşturmalısınız.
 • Tüm çalışanların bu yönetim planını iyi anladıklarından emin olmalısınız.
 • Çalışanların uygun koruyucu ekipmanları kullandığından emin olun.
 • Güvenli olduğunu anlamak için çalışma öncesi Forkliftin çalışmasını kontrol edin.
 • Operatörlerin saha kurallarına uymasını sağlayın.
 • Operatörlerin forkliftin yük sınırına uyduğundan emin olun.
 • Güvenli çalışma prosedürünün geliştirildiğinden ve tam olarak uyulduğundan emin olun.
 • Forkliftin kişilere veya yapılara çarpmasını önlemek için bariyer oluşturun.

Forklift kazalarını önlemek için kuralların konulduğundan ve bunlar uyulduğundan emin olmalısınız. İşletmelerin forklift kullanırken ortaya çıkan risklerin farkında olması ve işçilere bu riskleri çalışma alanında uygulamaları için yansıtmaları önemlidir.

Güncel Haberler

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.