İş Güvenliği Levhaları Görünürlüğü Nasıl Yükseltilir ?

Ülkemizde her yıl binlerce kişi risk faktörleri kapsamında iş kazası geçirmekte ve çeşitli yaralanmalarla karşı karşıya gelmektedir. Buna göre tehlike özelliği taşıyan birçok işyeri kapsamınca çalışanların güvenlik kontrollerinin tamamıyla sağlanması da gerekiyor. Özellikle de iş güvenliği levhaları bu noktada önemli bir konudur. Peki iş güvenliği levhaları görünürlüğü nasıl yükseltilir? Hangi yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte iş levhalarının daha net biçimde görünür olması sağlanır?

İş Güvenliği Levhaları Görünürlüğü Nasıl Yükseltilir ? - Nida OSGB

İş güvenliği uyarı levhaları, risk kontrol adımları kapsamında ilk sırada yer alan önlemlerden biridir. Buna karşın dikkat edilmesi gereken birçok noktada iş güvenliği levhaları önemli koruma sağlayabilir. Diğer birçok iş güvenliği önlemleri de ele alındığında iş güvenliği levhaları herkes tarafından görülebilecek alanlarda konumlandırılmalıdır.

İş Güvenliği Uyarı Levhaları

İş güvenliği uyarı levhaları göz önünde bulundurulacak konumlarda yer alması gereken levhalardır. Buna göre iş güvenliği işaretlerinin yerleştirmesi yapılmadan önce üç temel faktör ele alınmalıdır. Bunlar yerleşim, kontrast ve tasarımdır.

İş Güvenliği Uyarı Levhaları - Nida OSGB

Yerleşim; iş güvenliği işaretlerinin bulunduğu yer açısından oldukça önemli bir faktördür. Bu noktada yapılan en büyük yanlışlardan biriyse İSG levhalarını ön inceleme yapmadan en boş alana asma durumudur. İş güvenliği levhalarının yerleşiminde ana etmen, uyarı levhalarının ön tarafının kapalı olmamasıdır. Yani bir karton, kolon ya da koli arkasına gelmeyecek şekilde levhaların yerleşimi gerçekleşmelidir. En etkili yerleşim türleri şunlardır:

  • Yerden 2 metre yükseklikte,
  • Yerden 1-1,5 metre yükseklikte,
  • Yerden en fazla 50 cm yükseklikte

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri - Nida OSGB

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri

İşyerleri kapsamındaki sağlık ve güvenlik işaretleri insanların görebileceği alanlarda olmalıdır. Özellikle de çalışanların mutlaka uyması gereken kurallar levhaları göz önünde bulundurularak o kurallara uyulması noktasında mutlaka iyi izlenimler de geliştirilmelidir. Nitekim iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve işyeri yetkilileri tarafından da ele alınması gereken bu konunun fazlasıyla üzerine düşülmesi de gerekiyor. Bu anlamda kişilerin gerek bu levhalardaki kurallara uyulması noktasında gerekse de iş güveliğinin sağlanması noktasında oldukça titiz bir çalışma örneği de göstermeleri gerekiyor.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.