Personel ve Yük Yükseltici Aracı (Bilgiler)

Kaldırma yükleme operatörü, yani personel ve yük yükseltici operatörü, kaldırma yükleme tipi iş makinesinin gerçekleştirdiği iş ve özelliğe uygun biçimde verimli ve emniyetli bir şekilde kullanmakta olan, kaldırma yükleme tipi iş makinesinin çalışma öncesi ve sonrası bakım, kontrol ve ayarlarını yapmakta olan nitelikli kişilere verilen isimdir.

Personel ve Yük Yükseltici Aracı

Personel ve Yük Yükseltici Operatörü Belgesi Nereden alınır?

Personel ve yük yükseltici operatörü belgesi iş kanunları kapsamında bu tür üzerinde bir iş makinesini yasal olarak kullanabilmeniz için zorunlu olan ancak alınacak olan eğitimlerin ardından yapılan sınavların sonucuna göre verilmekte olan iş makinesi ehliyeti türüdür. Ayrıca operatörlük için de gerekli evraklar şunlardır:

Personel ve Yük Yükseltici Operatörü Belgesi Nereden alınır?

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi; 18 yaşını bitirmiş olmak 
  • 6 adet Fotoğraf 
  • Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak, 
  • Sağlık Raporu; Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu "G sınıfı sürücü olur" veya "İş Makinesi Kullanabilir" ibaresi yazacak, 
  • Sabıka Kaydı: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi. Bu belge E-devlet şifresi ile de alınabilir. 

Nasıl Personel ve Yük Yükseltici Aracı Operatörü Olunur?

Son derece işlevi yüksek olan personel ve yük yükseltici aracını kullanmak için operatörlere ihtiyaç vardır. Bu gibi operatörlerin seçilmesi adına ise gerekli olan sınavlara katılım gösterilmesi, başarılı sonuçların alınması ve gerekli evraklarla başvuruların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.