İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? 2020

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı mesleği günümüzde en çok ihtiyaç duyulan, özellikle de tehlikeli iş sınıflarında olması gereken meslek dallarından biridir. Peki iş sağlığı ve güvenliği uzmanı nasıl olunur? Herkes iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi? Kriterleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarına detaylı biçimde yazımızda ulaşabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin belirli eğitim süreçlerinden geçmeleri gerekmektedir. Nitekim iş sağlığı ve güvenliği bölümleri lisans, ön lisans olarak mevcuttur. Bu kapsamda üniversite eğitimini iş sağlığı ve güvenliği üzerine alan kişiler mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği uzmanı unvanını da alır. Bununla birlikte mühendislik fakültelerinden mezun olan kişiler de yine gerekli sertifikaları alarak bu alanda mesleklerini icra edebilirler.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? 2020 - Nida OSGB

İş sağlığı ve güvenliği alanı ülkemiz başta olmak üzere dünya genelinde de fazlasıyla talep gören, ihtiyaç duyulan meslek dallarındandır. Bu meslek dalında başarılı olmak için kişilerin mutlaka kendilerini geliştirmesi, eğitimlerini iyi biçimde devam ettirmesi ve neticesinde de en iyi süreçleri geçirmesi gerekmektedir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? 2020

İş sağlığı ve güvenliği alanında kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? sorusu da fazlasıyla yankılanmaktadır. Bu noktada üniversite eğitimini alan kişilerin daha da ön planda olduğunu söylemek mümkündür. Mühendislik fakültelerinden mezun olan kişiler bölüm fark etmeksizin iş güvenliği uzmanı olabilir. Bunun yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ön lisans bölümünden mezun olan kişiler de yine bu alanda aktif çalışmalarını sürdürebilir.

İş güvenliği uzmanlığı için gereken iş güvenliği uzmanı sertifikası da yine eğitim kurumlarınca alınabilir. Bu noktada çeşitli OSGB firması ile birlikte bu alanda hizmetler sunan eğitim kurumlarından eğitimler alınabilir. Eğitimler neticesinde başarılı olan kişiler iş sağlığı ve güvenliği sertifikası da alarak kendilerini bu alanda kanıtlayabilirler.

İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır? 2020

İş güvenliği uzmanı sertifikası nedir? İş güvenliği uzmanı sertifikası nasıl alınır? Bu soruların yanıtları için de yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? 2020 - Nida OSGB

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı sertifikası kişilerin bu alanda kendilerini eğitmesiyle birlikte hak kazandığı belgedir. Bu eğitim sertifikasıyla birlikte kişiler aktif iş hayatlarına başlayarak kendilerine tecrübe katabilir. Ülkemizde başta inşaat sektörü olmak üzere sanayi kuruluşları, endüstriyel alanlar ve bu gibi çeşitli tehlike sınıflarının olduğu iş sahalarında iş güvenlik uzmanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendilerini yetiştiren ve neticesinde daha fazla kişiye ulaşarak kendini kanıtlayan iş güvenliği uzmanlarının bu alanda kalıcı olması da göstereceği performans ile doğrudan alakalıdır. Kendini iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerinde fazlasıyla geliştirerek başarılı olan kişilerin elde ettiği iş güvenliği uzmanı sertifikası sayesinde kişiler sektörde birden çok firmada aktif çalışabilir.

Meslek Lise Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

İş sağlığı ve güvenliği konusunda en çok merak edilen konulardan biri de lise mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi konusudur. İş güvenliği uzmanı olmak için liseden mezun olmak tek başına yetmez. 

Meslek Lise Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi? 2020 - Nida OSGB

Liseden mezun olduktan sonra ilgili üniversite bölümlerini kazanan kişiler bu eğitim süreçlerini başarılı biçimde devam ettirdikleri taktirde profesyonel anlamda iş güvenliği uzmanı olabilirler. Nitekim bu alanda kişilerin kendilerini daha fazla geliştirmesinde de yarar vardır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı alanında faaliyetler göstererek kariyer gelişimi yapmak isteyenlerin bu süreçleri en iyi biçimde araştırmasında da yarar vardır. Nitekim profesyonel anlamda hizmetlerini sunacak kişilerin çeşitli firmalar ile anlaşma yaparak ve eğitim süreçlerinden de başarıyla geçerek bu faaliyetlerini sürdürmesi son derece önemlidir.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.